2019. május 22., szerda

Kávé ízjegyei workshop Francival

Szerencsénk volt Apró Franciskával a 2 hete megnyitott Gentry Coffee&Bruch-ban a kávé ízjegyeinek a workshopján részt venni.



Franci magyar latte art bajnok. Évek óta kávés képzéseket tart. A pesti Gentry Coffee&Bruch-ban és az Awaken kávépörkölőben is dolgozik. 

A workshopra 5 féle mosott eljárással feldolgozott speciality kávét  hozott a tatai Awaken kávépörkölőből. Speciality kávé az, ami az SCAA (Specialty Coffee Association of America) értékelése alapján legalább 80 pontot elért a 100-ból. A speciality-nek még az is a jellemzője, hogy ismerjük a farmtól a pörkölőig milyen helyeken ment keresztül a kávé és ismerjük a szüretelés idejét is. A világon a kávéknak csak kb. 1%-a speciality.


A képzést egy vidám aroma kitalálással kezdtük. Kilyukasztott alufóliával letakart csészékben voltak gyümölcsök, magok, aszalványok, fűszerek, lekvár, nádcukor... Ezeket próbáltuk illat alapján 5-en kitalálni. Franci nyugtatgatott  minket, hogy gyakorlással fejleszthetjük a szaglásunkat...



Az aroma feladat után 5 féle kávét értékeltünk a tatai Awaken kávépörölőből aromák, ízjegyek (gyümölcsös, citrusos, kakaós, fűszeres, florális, földes, magvas, ízhibák...) és utóíz alapján. Wilfa filterkávé géppel  készültek a kávék.

    1. kolumbiai – kakaós, fahéjas, fűszeres, nádcukor - könnyen iható kávé
22. costa ricai - virágmézes, citrusos, nem testes, teaszerű / utóíz: kenyérnek a héja
33. burundi - földes, gyógynövényes, gyümölcsös / utóíz: csoki, ringló szilva, száraz utóíz, ami inkább nem pozitív, innék utána vizet
44. etióp – earl grey tea, florális, bergamon, citrom 
   5. kenyai – a legsavasabb az 5 közül, feketeribizli, vörösáfonya / ahogy hűl, megtartja a savait



Franci bővítette kávés ismereteinket.

A koffein egy méreg a kártevők ellen. A robusta kávéban azért van több koffein mint az arabica kávéban, mert lejjebb terem. Ott melegebb van és ezért több a kártevő is.

Mik befolyásolják a kávé ízét?

1. A tengerszint feletti magasság befolyásolja a legjobban. Minél magasabban vannak a kávécserjék,  annál hidegebb van, annál lassabban érnek be a magok. Ilyenek az arabica kávék. 1.800 méter felett aromásabb a kávék ízvilága. A robustának az előnye, hogy testesebb, földesebb az íze a kávénak.

2. Kávéfeldolgozások.
Száraz vagy mosott eljárással tisztítják meg a kávészemeket a gyümölcshústól. A száraz eljárás olcsóbb, viszont bepenészesedhetnek a kávégyümölcsök és ha ez történik, érezhető egy kellemetlen mellékíz a kávéban. A mosott eljárásnál 18-46 órára vízben áztatják a magokat. Természetes fermentációval leválik a gyümölcshús a kávészemekről.

3. Pörkölés.
Minél tovább pörkölik a kávét, annál kevesebb marad a gyümölcsös, flórális ízjegyekből. A világos pörkölésű kávé picit savasabb, testben könnyebb.


Az íz értékelés is fejleszthető! Legközelebb is megyünk Franci workshopjára! :D

Gentry Coffee&Bruch
Bp. Királyi Pál utca 9.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése